Říkáte si, jak vyrobit kombuchu? Pojďme se na to společně podívat. SCOBY, což je zkratka pro symbiotickou kulturu bakterií a kvasinek, je fascinující ekosystém, který přeměňuje jednoduchý čaj na probioticky bohatý elixír. SCOBY a jeho vedlejší produkt, kombucha, nabízejí celou řadu potenciálních zdravotních přínosů. Kombucha je bohatá na probiotika, která podporují zdraví střev, zlepšují trávení a posilují imunitní systém. Kromě toho fermentační proces vytváří bioaktivní sloučeniny, jako jsou antioxidanty, polyfenoly a organické kyseliny, které mohou mít detoxikační a protizánětlivé vlastnosti.
Můžeš to povýšit ještě na vyšší level – sekundární fermentací z opravdového ovoce a zeleniny. Tím zvyšuješ vstřebatelnost a účinnost látek v nich obsažených.
My cukr přidáváme pouze na začátku procesu a nikoli v průběhu pro zvýšení perlivosti.
Výroba kombuchy je zajímavý proces, který můžeš snadno zvládnout i doma. Zde je snadný recept na výrobu kombuchy.
Jak vyrobit kombuchu doma
Suroviny
- 4 litry čisté (nejlépe filtrované) vody
- 16 g černého nebo zeleného čaje (jak silný máte rádi)
- 280g třtinového cukru (stačí i bílý)
- 400 ml startovacího základu (mateřská kultura SCOBY)
- Ovoce, zeleniny nebo byliny na případnou druhou fermentaci
Postup
- V nádobě uvař 1,5 litru čisté vody. Do horké vody (podle toho jaký čaj připravuješ) přidej čaj a louhuj 10–15 minut. Poté slij čaj a přidej cukr, míchej, dokud se nerozpustí.
- Do fermentační nádoby nalij 2,5 litru studené vody a připravený oslazený čaj. Zkontroluj, jestli má čaj teplotu těla nebo nižší. Vyšší teplotu kulturu zabijí.
- Přidej mateřskou kulturu SCOBY – cellulosu + startovací kombuchu, kterou jsi si uložili z předešlé výroby, podědil, nebo koupi. Startér ti čaj naočkuje kulturou a sníží PH, které předchází patologickým procesům a tvorbě plísním. Nádobu přikryj prodyšnou látkou a upevni pomocí gumičky nebo provázku.
- Umísti nádobu na teplé, větrané místo mimo přímé sluneční záření po dobu 7–21 dní (v závislosti na chuti). Ideální teplota je 20–25 °C.
- Po 7 dnech můžeš začít kombuchu ochutnávat. Nejlépe tak, že vsuneš brčko pod SCOBY a napijš se. Pokud je nápoj hodně sladký, pokračuj ve fermentaci a ochutnávej každý den, dokud nedosáhneš optimální chuti.
- Odeber SCOBY – cellulosu a zhruba 400 ml hotové kombuchy pro přípravu další várky.
Ochucení kombuchy (druhá fermentace):
Přidáním ovoce získáš nejen lepší chuť, ale také antioxidanty, minerály a vitamíny. Nasyp ovoce do lahví s kombuchou a nech louhovat 2–3 dny již anaerobně bez přístupu vzduchu. Pokud nemáš kvasnou zátku, každý den raději upusť CO2, slabší sklo může bouchnout. Poté přeceď ovoce a kombuchu ulož do lednice. Nebo můžeš tento proces udělat přímo již v lahvičkách, jen po 2 dnech už bychom raději uložili do ledničky a celý proces fermentace zpomalili, tím si i uchováte perlivost z druhé fermentace.
Tipy a rady, jak vyrobit kombuchu
- Nepoužívej moc teplý čaj
- Používej dostatek startéru
- Udržuj vše čisté
- Cellulosu nemusíš umývat
- Můžeš používat kov, „nezabiješ“ jí
- Klidně jí přestřihni nůžkami a daruj dál 😀
A máte to! Kdo kvasí poprvé, blahopřejeme k první vyrobené kombuše. 🥂 Budeme rádi, když se nám pochlubíte svými výtvory a příchutěmi 😁.